NÁVRH MINISTRA FINANCIÍ SR NA ZMRAZENIE PLATOV LEKÁROV

Dobrý deň.
Priatelia, tým, čo zažili udalosti roku 2011 asi nemusím pripomínať čo výpovede lekárov znamenali, ale mladým lekárom, čo nastúpili po 2011 dnes príde nástupný plat vyše 1000 euro ako samozrejmosť (právnici po škole sú radi ak zarobia 500e ).  Na číslo 683 euro asi do smrti nezabudnem, bol to môj plat v hrubom po 5ročnej praxi, keď som v 2011 podal svoju výpoveď. Dnes zarábam ako ostatní atestovaní lekári 2030 euro v hrubom. Lekári ako jediní v histórii Slovenska zastavili privatizáciu, ako jediní v histórii Slovenska sme oligarchom zrušili ich plány.  To, že sme to dokázali myslím, je viac ako naša zásluha. Bola to naša povinnosť a to preto, že lekári v každom štáte patria k  intelektuálnej elite, a tento status nám prináša v aj isté povinnosti a zodpovednosť za našu spoločnosť a jej smerovanie.

Po tom, čo odchod takmer dvoch tisícok lekárov z nemocníc spôsobil v tomto štáte núdzový stav, si viacerí myslia, že „si už na nás nedovolia“. Žiaľ nie je to tak. LOZ musí pravidelne riešiť ataky na náš zákon o mzde lekára, snahy o jeho zrušenie sú neustále a teda aj LOZ je týmto neustále vyťažený. Ak píšem neustále, tak je to už 6 rokov neustálej práce.

Ak si niekto myslí, že v 2011 sme definitívne vyhrali, tak sa mýli, v roku 2011 sme si len vydobyli pozíciu, pozíciu z ktorej môžeme veľa dosiahnuť, ale ktorú nám môžu ľahko vziať v prípade, že túto pozíciu nebude brániť dostatočne silný LOZ.

Dostatočne silný LOZ dokázal primerane zatlačiť na Vládu SR a aj bez výpovedí zabezpečiť II. a III. navýšenie platov lekárov – to je takmer neuveriteľný výsledok.

Dostatočne silný LOZ za posledné roky výrazne napravil česť a spoločenský status lekárov a pohľad verejnosti upriamil na skutočné problémy nášho zdravotníctva. LOZ bol významný hýbateľ pri všetkých veľkých kauzách slovenského zdravotníctva v posledných rokoch – spomeniem len kauzu operačných stolov na 500kg pacientov, kauzu kotolníka v Žiline, ozdravný plán kotolníka, piešťanské CT, výpovede lekárov v Žiline, žilinské interné oddelenie, Foraiov byt, odvolanie Pašku, vedenie VšZP, odvolanie riaditeľa v Košiciach, podozrivý presun srdcových ústavov do VšZP, bielenie v Nitre, personálny kolaps KAIM v Nitre, podnety na Európsku komisiu ohľadne pôsobenia PENTY a mnohé ďalšie a menšie kauzy. Všetko toto som ako predseda, celý náš výbor a jednotliví lekári – členovia LOZ mohli dosiahnuť len v vďaka tomu, že LOZ je dostatočne silná organizácia.  Lekári v roku 2011 prostredníctvom LOZu ukázali ostatným, že ak sa postavia neprávosti, dá sa dosiahnuť zmena k lepšiemu. Sme inšpiráciou sestrám, učiteľom a ďalším skupinám, hoci sa im doposiaľ náš úspech nepodarilo zopakovať.

Tu je posledný návrh Ministerstva financií, podaný pánom ministrom Kažimírom, bol to nedávny návrh na Vládu SR, aby bol zrušený koeficient, podľa ktorého sa každý rok upravuje plat lekára podľa priemernej mzdy, teda aby sa naše platy zamrazili.

Čo to znamená, že si dnes minister dovolí predložiť takýto návrh ? Skúste sa zamyslieť, skúste sa zamyslieť koľko lekárov vášho oddelenia je v LOZe, sú členmi LOZu i vaši mladí kolegovia, ktorým ste vy v roku 2011 vybojoval tých 1060euro nástupný plat ? (To, že ho majú je v poriadku, lebo sme chceli zabezpečiť dostatok lekárov v slovenských nemocniciach a zastaviť ich exodus, čo sa nám z platového hľadiska aj podarilo. Otázka je, či chcú aj oni spraviť niečo preto, aby o tento plat neprišli).

Ak chceme lepšie zdravotníctvo a ak nechceme stratiť to, čo sme si ťažko vydobyli, znamená to veľa práce. Ale začať môžete tým najjednoduchším – posilnime LOZ. Ako som písal vyššie, všetky tie obdivuhodné veci, čo LOZ dokázal, dokázal len preto, že ho tvoril dostatočný počet charakterných lekárov.

Chcem Vás teda požiadať, aby ste oslovili svojich kolegov na oddelenia a nemocniciach aby svojím členstvo posilnili jednu z najefektívnejších organizácii v tomto štáte.

S pozdravom Peter Visolajský