Odborári v UNLP rokujú o požiadavkách pre naplnené nadčasy

 

Na otvorenie kolektívnej zmluvy sa musia nezávislé odbory spojiť s väčšinovými odbormi v košickej nemocnici.

Základné odborové organizácie Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) pri Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP), zastupujúce všetky kategórie zamestnancov nemocnice, v pondelok opakovane rokovali o požiadavkách menšinových odborov.

KOŠICE. Pre prekročenie ročného limitu nadčasov u časti lekárov žiada Nezávislá odborová organizácia – Slovenské lekárske odbory od vedenia nemocnice personálne posilnenie, organizačné opatrenia a kolektívne vyjednávanie. Na otvorenie kolektívnej zmluvy sa však musí spojiť s väčšinovými odbormi v nemocnici.

Od začiatku októbra v UNLP prešli na akútnych oddeleniach na osemhodinový pracovný čas bez nadčasov. Menšinové odbory obviňujú vedenie nemocnice, že lekárom zmenilo ich pracovný čas v rozpore so Zákonníkom práce, Pracovným poriadkom nemocnice a pracovnými zmluvami.

 

UNLP: Nereálne požiadavky

„Treba si uvedomiť, že kolektívne vyjednávanie je zložitá záležitosť a nie je možné ho realizovať pod nátlakom za niekoľko dní a netýka sa len lekárov, ale všetkých zdravotníckych aj nezdravotníckych profesií. Jednozmenná prevádzka s postupným nástupom do služby je v súlade so Zákonníkom práce a nemá žiadny vplyv na poskytovanie zdravotnej starostlivosti našim pacientom,“ uviedla v pondelok hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.

Napriek ústretovým krokom vedenia nemocnice podľa nej menšinoví odborári trvajú na ďalších nereálnych finančných požiadavkách.

V UNLP došlo k presunu niektorých operácií, čo však nemocnica zdôvodňuje chorými lekármi.

„Vzhľadom na aktuálne chrípkové obdobie sme zaznamenali zvýšenú chorobnosť traumatológov a anestéziológov, preto sú niektoré plánované operácie v týchto dňoch presunuté na iný termín,“ konštatovala Šustová.

 

Paolo: Neudržateľný stav

Predseda menšinovej odborovej organizácie pri UNLP Martin Paulo obviňuje vedenie nemocnice zo zníženia objemu zdravotných úkonov, ktoré lekári vykonávali, čo je z dlhodobého hľadiska podľa neho neudržateľný stav.

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) vyjadrilo v pondelok podporu aktivite lekárov v UNLP pri ich vyjednávaniach s vedením nemocnice.

Podľa slov predsedníčky odborového združenia Moniky Kaveckej musia lekári, sestry a všetci zdravotníci držať spolu.

„Naša spoločná práca má zmysel jedine vtedy, ak pacient má poskytovanú kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Preto podporujeme protest lekárov v UNLP v Košiciach zastúpených Martinom Paulom, ktorí od vedenia nemocnice požadujú dodržiavanie Zákonníka práce a chcú pre pacientov iba to, aby boli ošetrovaní oddýchnutými a nie totálne vyčerpanými lekármi,“ uviedla Kavecká v stanovisku.

Šéfka sesterských odborov zároveň ocenila aktivitu sestier UNLP pri zbere podpisov pod deklaráciu o pripravenosti ukončiť pracovný pomer.

Zdravotníci kritizujú zákon, ktorým chce vláda upraviť ich platy.

 

Zdroj: http://kosice.korzar.sme.sk/c/8026263/odborari-v-unlp-rokuju-o-poziadavkach-pre-naplnene-nadcasy.html#ixzz4TTRizj4f